נתנאלה – שיר היונה – ביצוע מחודש

בהפקה מוסיקלית מחודשת של אסף אמדורסקי

הקלטות שירה: אבי טולדנו ורועי ווצ’ינסקי ב”תשע סטודיו”

הסינגל השני מתוך אוסף ראשון של שיריה שיראה אור בקרוב.

מעטים הזמרים שזכו לטביעת קול ייחודית וברורה כמו נתנאלה
מהזמרות הבולטות בעיצוב פס הקול הנשי במוסיקה הישראלית . קולה החם והנדיר של נתנאלה ושיריה, הם צלילים המצליחים לצייר תמונה מדויקת של זיכרונות ואת הרגשות המחוברים אליהם.

נתנאלה על החיבור לשיר היונה…

“ב1974 מספר חודשים טרם שחרורי מצה”ל קיבלתי טלפון שבישר לי שמתי רוצה לתת לי שיר לפסטיבל הזמר. ההפתעה הייתה עצומה!! קבענו שניפגש והוא ישמיע לי אותו. מאוד התרגשתי… מתי התיישב כשהגיטרה בידיו והחל לשיר. היופי שבצלילים וההרמוניות העשירות עטפו אותי באושר שלא ידעתי על קיומו. לאחר שסיים אמר: “טוב, עכשיו בואי ונעבור על השיר”. וכך לימד אותי את השיר. לאחר מכן הפך את הגיטרה והניחה על ברכיו, כשגב הגיטרה כלפיו, נטל עט ודף נייר, והחל לרשום את ההרמוניות של השיר אקורד אחר אקורד. (היה לו חשוב שגם אני אלמד לנגן אותו). את הדף ועליו ההרמוניות לקחתי איתי,  בנסיעותיי עם להקת חיל האויר נהגתי לשבת ולשנן  את האקורדים המורכבים של השיר, עד האירוע הגדול, פסטיבל הזמר 1974, בו הופעתי לבושה עדיין במדיי צהל.  מאז הפך השיר לחלק מהזהות המוזיקאלית שלי כזמרת.

אני שמחה שנפל בחלקי נכס מוזיקאלי כה נפלא כ”שיר היונה”. השיר הלך איתי לאורך כל הקריירה, וככל הנראה הוא ילווה אותי עד סוף ימיי…

שיר היונה

מילים: שמרית אור

לחן: מתי כספי

 

גבוה,
מעל המגדלים
היונה פורשת כנף,
היונה דואה במרחב
ועיניה כלות.

גבוה,
כמו הענבלים
עם עלות היום היא הומה
ועם רדת ליל, בדממה,
אברותיה קלות.

הלאה, הלאה,
על המים מרחפת
עוד היא מחכה.

גבוה
מעל הרי גלבוע
מעל העננים

הדרך ארוכה.